sposoby na tani i udany
remont domuKażdy chciałby przeprowadzić remont tanio. Tanie materiały budowlane, ekipa budowlana za pół darmo i okazyjnie kupione elementy wykończenia to marzeniu wielu osób rozpoczynających remont. Na czym oszczędzić, a za co zapłacić sensowne pieniądze robią remont mieszkania? Jakimi zasadami się kierować, by nasza inwestycja (zarówno finansowa jak i stres oraz poświęcony na remont czas), okazała się udana?
Samodzielne prace remontowe
Czy wszystko trzeba zlecać fachowcom? Zdecydowanie nie. Pewne elementy remontowe można z powodzeniem wykonać samodzielnie. Do najprostszych prac remontowych, które bez większego problemu można zrobić samemu należą:
• malowanie ścian, klejenie tapet, nanoszenie tynków
• układanie paneli podłogowych, przykręcanie listew
• lakierowanie parkietu
• układanie wykładziny
Nieco trudniejsze do wykonania może być:
• szpachlowanie i szlifowanie ścian i sufitów
• przygotowanie ścian i podłogi pod położenie płytek


Brak doświadczenia?
W tym przypadku pamiętaj jednak, że brak doświadczenia odbija się na znacznie dłuższym wykonywaniu danych czynności (przy szpachlowaniu może to być nawet 3 razy więcej czasu niż potrzeba fachowcowi) i są to zadania wymagające dużej krzepy.
Jeśli zatem na co dzień spędzasz czas przed komputerem w biurze, to możesz po prostu nie dać rady. Błędy związane z wyrównywaniem ścian czy nieodpowiednim przygotowaniem podłoża pod płytki mogą też odbić się sporą czkawką na jakości prac.
To dobry moment na decyzję, o co wykonać samemu. W wielu przypadkach czas to najdroższa waluta, jaką płacimy za wykonane zadanie.
Kiedy decydować się na samodzielne prace remontowe, a kiedy na ekipę?
Fachowców wybierz zawsze wtedy, kiedy konieczne są odpowiednie uprawnienia (np. elektryka) oraz kiedy brak doświadczenia może wpłynąć niekorzystnie na bezpieczeństwo mieszkańców czy stan instalacji (np. montaż wod-kan).
Nie podejmuj się też wykonywania prac wtedy, kiedy czas ich wykonania będzie na tyle długi, że gdyby to tobie płacono za wykonanie remontu po Twojej stawce godzinowej, kosztowałbyś więcej niż fachowiec (w takiej sytuacji jest to żadna oszczędność.
Remont samodzielnie robi się zazwyczaj albo kosztem urlopu albo kosztem weekendu.) Nie ryzykuj również wtedy, kiedy twoja niewiedza może doprowadzić do zniszczenia kosztownego materiału (np. pierwsze w życiu układanie płytek z kategorii premium).


Dobrej jakości materiały budowlane i narzędzia
Klej to klej, prawda? Co to za różnica czy kupię klej do płytek A czy B, prawda? No to wezmę najtańszy. No nie do końca. Materiały budowlane różnią się jakością. Jeden klej tego samego typu będzie nieco mniej elastyczny niż inny (a co za tym idzie, na jednym wielkie płytki podłogowe popękają za 4 lata, a na drugim wcale).
Nie zawsze warto stosować tanie zamienniki, bo mogą być po prostu gorsze. Nie zawsze tańsze narzędzia to dobra decyzja. Jeśli chcesz oszczędzać na materiałach, rób to z głową. Kupuj taniej to, co nie jest aż tak ważne – np. jeśli zabierasz się za malowanie, kup najtańsze taśmy malarskie, folię, tańszy wałek i rynienkę, ale nie oszczędzaj na gruncie czy farbie
Opinie w sklepie, hurotwniach i internecie
Zanim zdecydujesz się na zakup konkretnych narzędzi czy materiałów sprawdź, co piszą o nich w internecie” fachowcy. Czy warto ufać opinii sprzedawcy w sklepie? To zależy gdzie kupujesz. Pamiętaj o tym, że w dużych marketach budowlanych sprzedawcy często mają premie od sprzedaży towaru konkretnego producenta.
Zatem dopytuj i drąż temat. Zwykła zaprawa murarska w zależności od producenta czy typu może się różnić plastycznością, przyczepnością do podłoża, wytrzymałością – warto znać różnice pomiędzy produktami, zanim wybierzesz konkretną rzecz.
Ważna wskazówka – jeśli sprzedawca od razu poleca produkt nie pytając do czego ma służyć, to znaczy, że poleca produkt premiowany.

Nie kupuj materiałów budowlanych „bo tanio”
Dlaczego? Bo co tanie, to drogie. Będziesz mieć stratę na wydajności bądź efektywności (a najczęściej jednym i drugim). Sam zdecyduje, czy lepiej zapłacić za farbę do malowania 100 -200 zł więcej, ale mieć o dwa lata dłużej święty spokój z malowaniem? Warto jednak porównać ceny tych samych produktów u różnych dostawców, bo mogą się miedzy sobą różnić.

Fachowiec tani i dobry – jak wybrać?
Nie wszystko zrobisz samemu, zatem trzeba rozejrzeć się za fachowcem, który będzie spełniał trzy kryteria – będzie dobry, będzie miał termin wtedy, kiedy planujemy remont i będzie nas na niego stać.
Niby proste, ale w praktyce niezwykle trudne zadanie, bo bardzo dobrzy fachowcy nie są tani, a ci, którzy są dobrzy i rozsądni cenowo, mają zarezerwowane terminy na pół roku w przód.
W praktyce, z sytuacją kiedy dobry fachowiec (o rozsądnych stawkach) jest wolny „od ręki” bądź dość szybko mamy do czynienia tylko wtedy, kiedy nagle, z przyczyn niezależnych jakaś robota mu „wypadła z grafiku”.
Nigdy nie angażuj:
• fachowca, który jest dwa razy tańszy niż cała reszta
• fachowca, który ma wolne wszystkie możliwe terminy
Warto być cierpliwym
Przy szukaniu specjalistów warto korzystać: z poleceń i opinii (przy czym nie korzystaj z internetowych opinii, bo często są fałszywe, tylko skontaktuj się bezpośrednio z osobami, które korzystały z usług fachowca. Dobry specjalista nie ma problemu z tym, by podać tego typu referencje).
Remont nie musi wcale być super kosztowny, ale zanim się do niego zabierzesz zrób kosztorys (a później dolicz 15%). Jeśli kwota będzie za wysoka, to zamiast ścinać ją poprzez tanie materiały, taniego fachowca czy podjęcie się wykonania samodzielnie prac, którymi możesz sobie zapewnić małą katastrofę budowlaną, poczekaj chwilę i odłóż nieco więcej.

Oddział Gdańsk
ul. Kartuska 411
80-125 Gdańsk
telefon: 570 660 201, 570 660 211
e-mail: gdansk@cegips.pl
Wykonanie strony: Budikom.net