Gdańsk 570 660 201, 570 660 211, Reda 511 479 203 biuro@cegips.pl

izolacja trasaów i balkonów

prace w okresie letnim

Pogoda za oknem coraz lepsza, zatem najwyższy czas przystąpić do remontu uszkodzonego, cieknącego balkonu lub tarasu. By raz na zawsze pozbyć się problemu odpadających płytek i zbierającej się wody na balkonie, który wynika z nieprawidłowo wykonanej izolacji, trzeba wykonać ją ponownie. Jak zrobić to porządnie, zgodnie z zasadami i w możliwie łatwy sposób?

Dlaczego balkon cieknie i odpadają płytki?

Jeden, dwa sezony i nagle okazuje się, że płytki na tarasie, mimo iż były mrozoodporne, odchodzą, a w pomieszczeniu pod tarasem pojawia się wilgoć? Powodów takiego stanu rzeczy może być wiele:

nasiąkliwe płytki ceramiczne (bo to, że są mrozoodporne nie znaczy wcale, że nie będą wchłaniać wody. Najlepiej na balkon i taras stosować płytki ceramiczne o nasiąkliwości nie większej niż 2%), 

• zastosowanie niewystarczająco elastycznego kleju  i / lub fug, 

• nadmierne wchłanianie wody przez płytę żelbetową, 

błędy związane z wykonawstwem

brak dylatacji przy balkonach i większej powierzchni, 

działanie pary wodnej w lecie oraz wielokrotnych cykli zamrażania i odmarzania zimą, 

• brak wykonania jakiekolwiek hydroizolacji balkonu lub tarasu (co niestety nadal się zdarza)

degradacja poszczególnych warstw tarasu powodowana zbyt dużym naprężeniem poszczególnych warstw względem siebie na skutek rozszerzalności materiałów i różnic w amplitudzie powietrza, 

Wszystkie te problemy oznaczają jedno – konieczność zerwania warstwy płytek, ponowne zaizolowanie balkonu lub tarasu i położenie warstwy wierzchniej. I choć często chcemy ulec pokusie położenia tych kilku brakujących płytek, mając nadzieję, że to rozwiąże problem, to warto pamiętać o tym, że takie działanie wystarczy zaledwie na kilka miesięcy bądź rok – po kolejnej zimie będziemy mieć identyczną sytuację. 

Hydroizolacja balkonu i tarasu – dlaczego jest konieczna?

 

Bez niej nie tylko nie będzie się trzymać trwale żadna powierzchnia dekoracyjna typu płytki czy panele, ale również będzie dochodzić do korozji płyty konstrukcyjnej i jej degeneracji (co nawet może grozić jej naderwaniem) a także korozji  biologicznej wewnątrz budynku.

W przypadku tarasu nadziemnego może wprost dojść w efekcie do zagrzybienia pomieszczenia znajdującego się pod tarasem. 

 

Jak zaizolować balkon?

 

Tradycyjnie balkon izoluje się poprzez położenie na płytę konstrukcyjną papy z warstwą paroizolacyjną  lub foliowej membrany, następnie maty drenującej, często izolacji termicznej, warstwy poślizgowej z włókniny, warstwy dociskowej i w końcu płytek. To kilka warstw (nawet do 9) i skomplikowany system kładzenia, w ramach którego można popełnić sporo błędów (wystarczy położyć pasy papy od górnego do dolnego miejsca, by wilgoć miała większe szanse wnikania pomiędzy jej warstwy) orz konieczność prowadzenia prac „na gorąco” – zgrzewania papy. A czy można prościej i lepiej? Okazuje się, że tak. 

 

Poza tradycyjnymi systemami typu folie i papy, można zdecydować się na bardziej nowoczesne i pewne rozwiązanie w zakresie hydroizolacji, które nie tylko jest znacznie łatwiejsze we wdrożeniu, ale jednocześnie zapewnia efektywną izolację i świetnie wygląda – zarówno jako samodzielny produkt jak i w połączeniu z płytkami ceramicznymi czy tarasowymi.

 

Hydroizolacja w płynie – poliuretanowe systemy hydroizolacji

 

Hydroizolacja w płynie to samopoziomująca się powłoka, która jest niezwykle elastyczna, dość cienka i świetnie przyczepia się do podłoża. Można łączyć ją z różnymi rodzajami powierzchni – od betonu po drewno czy twarde PVC. Jest też dość lekka, co jest ważne w przypadku obciążania balkonu.

W zależności od wybranego system hydroizolacji, można na taką powłokę położyć inną warstwę wykończeniową (tak działa żywica poliuretanowa ALSAN 410, na którą można położyć gres, płyty kamienne bądź drewniane na wspornikach) bądź wykorzystać żywicę ozdobną dostępną w wielu kolorach bądź z dodatkowym wykończeniem posypką dekoracyjną (system ALSAN 500).

Na balkonie cementowym bądź betonowym można również zastosować hydroizolację jednoskładnikową ALSAN® 200 BALCONS, która nie wymaga dodatkowego wykańczania.

 

W ogólnym podsumowaniu warto też zauważyć, że oparte o żywice systemy hydroizolacji balkonowej to również tańsze rozwiązanie – zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę to, że bez uszczerbku i nawet przy dużym natężeniem ruchu (tarasy publiczne) żywice takie wytrzymują minimum 10 lat.

Czy żywica może skutecznie zaizolować twój balkon lub taras? Dowodem na skuteczność tej metody jest chociażby to, ze wykorzystuje się ją również przy ogrodach i tarasach na dachach – gdzie kwestia izolacji oraz elastyczności jest kluczowa.

Dlaczego warto izolować taras lub balkon latem? 

 

Przy nakładaniu żywicy ważnym parametrem jest schnięcie nawierzchni, które jest tym szybsze im wyższa temperatura. Przykładowo, czas schnięcia żywicy Alsan 410 w temperaturze +5 oC to aż 36 godzin. Przy 20 oC – zaledwie 15 godz.

Dla zapewnienia najlepszej jakości polimeryzacji żywicy, warto robić to w temperaturze około 20-30oC. Sezon letni to zatem najlepszy moment na wykonywanie tego typu prac. 

Oddział Gdańsk

ul. Kartuska 411
80-125 Gdańsk

telefon: 570 660 201, 570 660 211

e-mail: gdansk@cegips.pl

 

Wykonanie strony: Budikom.net

Oddział Reda

ul. Pucka 59
84-240 Reda

telefon: 511 479 203

e-mail: reda@cegips.pl

 

 

 

Odwiedź nas na Facebooku:

Share This